×
Lingea
Nabídka slovníků E-shop Přihlášení

Hesla

iconaiconeiconi1iconi2iconiliconegliicono1icono2iconèiconessere1*iconessere2iconPC1iconPC2iconPdiconper
Reklama:

Lekce 2

fare1*dare1*mettere*porre*produrre*ricevereottenere*conseguireprendere*portaretenere*arrivarevenire*leggere*scrivere*buono1bravocattivopeggioremalemegliomiglioreaprire*chiudere*lasciaretogliere*giornonottemattinaserapomeriggiooggidomaniierieedconsenzacominciareiniziareiniziofine1finireterminaresapere1*impararescoprire*insegnareadadi1perin
Zobrazit vše (53)

Okolí

aabacoabateabat-jourabbacchiareabbacchiarsiabbacchiatoabbacchioabbacinareabbagliamentoabbaglianteabbagliareabbagliarsiabbaglio1abbaglio2abbaiare

a

2prep
1. k(e) komu/čemu, do čeho, na koho/co (směr ap.)popisuje směr či směřování k cíli nebo adresátovia Roma v Římě, do Římadare qc a q dát co komuuna lettera a un amico dopis přítelivenire a un accordo dospět k dohoděandare a pesca jít na rybyVado a Milano. Jedu do Milána.Il fumo fa male alla salute. Kouření škodí zdraví.
2. v(e), na, při čem, u čehoa tavola u stoludolore alla schiena bolest v zádechal ministero na ministerstvuSono a casa. Jsem doma.Resti a pranzo! Zůstaňte na oběd.Abito a Napoli. Bydlím v Neapoli.
3. popisuje vzdálenost do cíleLa città è a due chilometri. Do města jsou to dva kilometry.La nostra casa è a trenta minuti a piedi. K nám domů je to pěšky třicet minut.
4. v, na, o (časově)alle dieci v deset (hodin)a Natale o Vánocích, na Vánoceal mattino/pomeriggio ráno/odpoledne (kdy)all'alba za svítáníoggi a otto ode dneška za týdenA domani! Tak zítra!, Nashle zítra!
5. ve (věku)
6. na co, jak (způsob)andare a piedi jít pěškya poco a poco postupně, krok za krokemuno a uno jeden po druhém, postupněpagare qc a rate platit co na splátky, splácet coall'ingrosso ve velkém (velkoobchodně)a passo lento pomalým krokema bocca aperta s otevřenou pusoufatto a mano ručně dělanýa buon diritto oprávněněa caso nahodilý, nahodile, náhodně, namátkově(fatto) alla griglia na grilu, grilovanýalla radio v rádiu (vysílaný ap.)
7. s čím (mající, disponující ap.)využívající jistého prvku, nástroje či metodybarca a motore motorový člunstrumenti a corde strunné nástrojeveicolo a quattro ruote čtyřkolové vozidlocasa a due piani dvoupatrový důmgiacca a strisce pruhované sakomotore a benzina benzinový motorscrivere a computer psát na počítači
8. qc ve tvaru, ve stylu, na způsob čeho (o podobnosti, analogii)a forma di anello prstencovýa disco kotoučový
9. čím, při čem, kvůli čemu (o příčině)a causa di qc kvůli čemu, z důvodu čehoridere a una battuta (za)smát se vtipuA vederlo ... Když (jsem) to viděl ...
10. qc (po)dle čeho (mínění ap.), co do čeho (obsahově, rozsahově)a mio parere podle mého názoru
11. v(e) (účel, prospěch ap.)a favore di qc v čí prospěch
12. za, po (o ceně za jednotku)L'ho comprato a 20 euro. Koupil jsem to za 20 eur.Sono pagato a ore. Jsem placený od hodiny.
13. za, na, v (vyjadřuje podílnost)tre volte al giorno třikrát denně100 km all'ora 100 km za hodinu
14. užívá se ve slovesných vazbách před infinitivemComincia a scrivere! Začni psát.Hai fatto bene a chiamarmi. Udělal jsi dobře, že jsi mi zavolal.
15. aby (účel, hl. na začátku věty)A dire il vero ... Abych řekl pravdu ...
16. na, k (o účelu, záměru, určení)bello a vedersi pěkný na pohled
17. kdo, který (uvozuje subjekt děje)Sono stato l'ultimo a saperlo. Byl jsem poslední, kdo se to dozvěděl.
Reklama:
Reklama: